Pelitözü Gölpark

Pelitözü Gölpark

Bilecik şehir merkezine 7 km uzaklıkta, 660 m rakımda bulunan gölet 1980’li yıllarda Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sulama amaçlı olarak oluşturuldu. 213 hektar alana sahip gölet bir süre sonra çevresinde bulunan zengin florası ve çam ağaçları ile bir doğa harikası haline geldi.

Pelitözü Göleti’nin bir cazibe merkezi haline gelmesi ve halktan yoğun ilgi görmesi, özellikle Bilecik Valiliği ve İl Özel İdaresi’nin yoğun mesaisi sonucunda gerçekleşti. Yapılan çalışmalarla gölet çevresi düzenlendi. Yürüyüş ve bisiklet yolları yapıldı. Piknik alanları oluşturuldu. Gölet içine yerleştirilen fıskiye, çevreye ayrı bir güzellik kattı. Gölet çevresinde açılan kafe ve restoran tarzı işletmeler sayesinde yöreyi ziyarete gelenler, eşsiz manzaraya karşı güzel bir gün geçiriyorlar.

Yol Tarifi:İstanbul-Sakarya istikametinden Bilecik yönüne gelirken sağ tarafta Pelitözü yol ayrımı tabelasını gördüğünüzde, hiç tereddüt etmeden Pelitözü istikametine dönün. Yol sizi 3,5 km sonra cennetten bir köşe olan Pelitözü Baraj Göleti’ne götürecektir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler: